
Rozliczenie członka zarządu na zasadach liniowych
Członek zarządu pełniący swoją funkcję na podstawie powołania może równocześnie doradzać spółce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkować tę część przychodów podatkiem liniowym. Najnowsza interpretacja podatkowa z dnia 1 czerwca 2020 r. nr 0112-KDWL.4011.5.2020.1.DK potwierdza taką możliwość.
Z zapytaniem o interpretację indywidualną prawa podatkowego zwrócił się wiceprezes spółki z o.o. pełniąc swoją funkcję na podstawie uchwały o powołaniu. Dodatkowo wskazał, że ze spółką łączy go także stosunek pracy, jednak zamierza zrezygnować z umowy o pracę i założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi doradcze na rzecz spółki. Ze spółką planuje podpisać umowę i doradzać jej w sprzedaży, działalności marketingowej i promocyjno-reklamowej – czyli zakresach nie pokrywających się z obowiązkami jakie na nim ciążą z tytułu zasiadania w zarządzie. Wątpliwości jednak powstały przy pytaniu – jak rozliczyć wynagrodzenie otrzymane od spółki z tytułu świadczonych usług doradztwa w ramach działalności gospodarczej.
DKIS potwierdził stanowisko wiceprezesa, że wynagrodzenie to może być kwalifikowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w rezultacie uzyskane dochody z usług doradczych mogą być opodatkowane 19% liniowym podatkiem dochodowym.
Argumentem było to, że umowa o świadczenie usług doradczych nie będzie obejmować żadnych czynności zarządzania spółką lub dokonywania innych podobnych czynności na rzecz tej firmy. Dodatkowo wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy będzie odrębne, niż to otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Ponadto należy spełnić wszystkie kryteria prowadzenia działalności gospodarczej.
Oznacza to m.in.:
- możliwość świadczenia usług w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej także na rzecz innych podmiotów,
- ponoszenie odpowiedzialności wobec spółki oraz osób trzecich za rezultat czynności wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych,
- nie wykonywanie zawartej umowy pod kierownictwem,
- prowadzenie działalności wiąże się z ryzykiem gospodarczym.
Są to kryteria, które umożliwią członkom zarządu rozliczać swoje dochody z firmy podatkiem liniowym PIT, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji zarządczej. Jednakże kluczowym elementem będą tutaj postanowienia umowy pomiędzy spółką a takim wiceprezesem oraz zakres obowiązków wynikający
z tytułu powołania. Każdorazowo zatem należy drobiazgowo weryfikować wszystkie te elementy, gdyż nieprawidłowe ułożenie relacji biznesowych w tym obszarze może skutkować przypisaniem wszystkich dochodów do tytułu powołania i opodatkowanie ich według skali podatkowej.
Artykuł przygotował Michał Pomorski.
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.
Przełomowy wyrok TSUE – nowe perspektywy dla członków zarządów spółek kapitałowych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 lutego 2025 r. (C-277/24 – Adjak) podważył dotychczasową praktykę dotyczącą odpowiedzialności podatkowej członków zarządów spółek kapitałowych w Polsce. Orzeczenie to wyznacza kluczowe gwarancje procesowe, otwierając nowe możliwości obrony przed odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółek.