
Od 2024 roku mikrorachunek podatkowy ulega rozszerzeniu.
Ważna aktualizacja dla podatników w Polsce! Od 2024 roku mikrorachunek podatkowy ulega rozszerzeniu.
Podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) będą teraz wpłacane na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dotąd te należności były wpłacane na wyznaczone rachunki Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
To część szerszego planu Ministerstwa Finansów, który zmierza do centralizacji obsługi należności podatkowych. W przyszłości na mikrorachunku znajdą się także cło, akcyza i inne podatki.
Artykuł przygotował zespół kancelarii Pomorski
Deregulacji czas start? Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi
W projekcie proponuje się w szczególności:
➡️ Rewizję instytucji przedawnienia, w tym:
- brak przedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym,
- modyfikację przesłanki zawieszającej bieg terminu przedawnienia zobowiązania w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.