
Możliwość finansowania projektów przez spółki
Dnia 10 listopada 2023 roku weszły w cie przepisy, przez które spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą już korzystać z crowdfundingu udziałowego (kierować ofert nabycia lub objęcia udziałów w spółce do nieoznaczonego adresata).
To kolejne ograniczenie możliwości pozyskiwania kapitału na rozwój działalności spółek, obok wcześniej już istniejących w polskim prawie (np. art. 171 prawa bankowego, zabraniającego gromadzeniu środków pieniężnych innych osób w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, czy też ograniczeń z ustawy o ofercie publicznej)
W jaki sposób spółka może więc pozyskiwać finansowanie na swoje potrzeby bez narażania się na naruszenie prawa?
Na to pytanie odpowiadam wraz z Łukaszem Plutą w nadchodzącym 23. numerze Strefy Nieruchomości
Zapraszam do artykułu
Artykuł przygotował Michał Pomorski i Łukasz Pluta
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.
Przełomowy wyrok TSUE – nowe perspektywy dla członków zarządów spółek kapitałowych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 lutego 2025 r. (C-277/24 – Adjak) podważył dotychczasową praktykę dotyczącą odpowiedzialności podatkowej członków zarządów spółek kapitałowych w Polsce. Orzeczenie to wyznacza kluczowe gwarancje procesowe, otwierając nowe możliwości obrony przed odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółek.