
Zegarek w kosztach uzyskania przychodu działalności kancelarii
W ramach interpretacji podatkowej – Wnioskodawca – Radca prawny, prowadził indywidualną kancelarię od 3 sierpnia 2015 r. Jako formę opodatkowania stosował skalę podatkową dla prowadzonej działalności gospodarczej, a jako dokumentację podatkową prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Rozliczał się z klientami na podstawie stawki godzinowej, czasami z dokładnością nawet do 5 minut. Nie zawsze w trakcie czynności mógł kontrolować czas pracy na firmowym komputerze czy telefonie.
Wnioskodawca wskazał, że zegarka będzie używał (nosił) w trakcie wykonywania działalności gospodarczej, czyli zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00.
Zauważyć również należy, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Ww. przepis nie znajdzie zastosowania, ponieważ wydatek związany z zakupem zegarka w tym przypadku nie ma charakteru reprezentacji, tzn. jego zakup nie jest celem ponoszonych kosztów stworzenia Pana wizerunku, czy wykreowania pozytywnych relacji z kontrahentami.
Jak jednak wskazano w interpretacji „Pamiętać przy tym należy, że to na Panu, jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanego we wniosku wydatku do kosztów uzyskania przychodu wynika obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również obowiązek właściwego jego udokumentowania.”
Zatem wychodzi na to, że zegarek powinien być deponowany przy wyjściu z kancelarii, gdyż w innym przypadku, gdy fiskus w ramach kontroli stwierdzi jego używanie poza biurem czy tez poza godzinami pracy kancelarii np. balu/innym evencie – taki wydatek nie będzie mógł stanowić kosztu uzyskania przychodu. Ciekawe, że wnioskodawca nie podał wartości i modelu zegarka, bo zapewne przy pytaniu o zegarek marki premium odpowiedź mogłaby być zupełnie inna.
Sygnatura 0113-KDIPT2-1.4011.751.2023.3.RK
Data wydania 15-01-2024
Artykuł przygotował Michał Pomorski.
Deregulacji czas start? Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi
W projekcie proponuje się w szczególności:
➡️ Rewizję instytucji przedawnienia, w tym:
- brak przedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym,
- modyfikację przesłanki zawieszającej bieg terminu przedawnienia zobowiązania w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.