
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
📢 Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
💰 Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków
Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
🏢 Dlaczego fundacje rodzinne są na straconej pozycji?
- Fundacje rodzinne zasadniczo nie płacą CIT na bieżąco, a dopiero przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.
- Brak bieżącego CIT sprawia, że fundacje nie mają „od czego” odliczyć podatku od przychodów z budynków.
- Co gorsza, przepisy uniemożliwiają im wystąpienie o zwrot tego podatku na koniec roku.
📄 Interpretacje podatkowe potwierdzają problem
Dyrektor KIS w interpretacji z 24 października 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.442.2024.1.MK) wyraźnie stwierdził, że fundacje rodzinne nie mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od przychodów z budynków. Wynika to z brzmienia przepisów, które obejmują fundacje rodzinne jedynie fragmentem regulacji dotyczących tego podatku.
🔎 Co dalej?
Choć Ministerstwo Finansów zapowiadało zmiany w przepisach o fundacjach rodzinnych, kwestia podatku od przychodów z budynków wciąż pozostaje nierozwiązana. Obecna sytuacja może zniechęcać fundatorów do inwestowania w nieruchomości poprzez fundacje rodzinne.
➡️ Fundacje rodzinne, choć z definicji mają być atrakcyjnym narzędziem sukcesji majątkowej, stają się mniej konkurencyjne w obszarze wynajmu nieruchomości. Pozostaje liczyć na nowelizację przepisów, która zniweluje tę lukę prawną.
Artykuł przygotował Michał Pomorski.
Deregulacji czas start? Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi
W projekcie proponuje się w szczególności:
➡️ Rewizję instytucji przedawnienia, w tym:
- brak przedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym,
- modyfikację przesłanki zawieszającej bieg terminu przedawnienia zobowiązania w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.