
Czego mogą spodziewać się właściciele nieruchomości w związku z Zielonym Ładem?
Zielony Ład to rozwiązanie systemowe mające na celu doprowadzenie do zapanowania w Unii Europejskiej tzw. neutralności klimatycznej. Choć jego nazwa oczywiście nawiązuje do ekologii, moim zdaniem Zielony Ład dlatego jest Zielony, ponieważ jego wprowadzenie wymaga zaangażowania wielu zielonych banknotów.
Jego skutki dotkną w zasadzie każdego – przedsiębiorcę, rolnika, właściciela nieruchomości, pracodawcę, kierowcę, czyli na końcu każdego zwykłego, szarego obywatela. Łańcuch sprzedaży zawsze funkcjonuje w ten sam sposób – nawet jeśli coś negatywnego spotyka ogniwa po drodze, to skutki tego najbardziej odczuwa ten, kto jest na jego końcu.
Dziś powiemy sobie kilka słów o właścicielach nieruchomości. Czego mogą się spodziewać w związku z Zielonym Ładem?
Kosztów. Zakładany przez Zielony Ład plan renowacji budynków, doprowadzenia do zeroemisyjności nieruchomości – wszystko to będzie kosztować krocie. Już za sześć lat nowo budowane budynki będą musiały mieć status zeroemisyjnych, zaś do 2050 roku wszystkie domy i budynki (stare i nowe, bez różnicy) muszą być przyjazne środowisku. Jeśli pod uwagę weźmiemy jeszcze np. wymianę pieców węglowych czy gazowych na pompy ciepła, to skala kosztów po prostu galopuje.
Według rządowej strategii wszystkie zmiany w zakresie nieruchomości mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będą kosztować około 1,5 bln złotych, przy czym jest to prognoza z 2022 r., co pozwala wątpić w aktualność tych wyliczeń w połowie 2024 r.
Skąd pochodzić będą środki przeznaczone na m.in. ocieplanie budynków, likwidację ogrzewania gazowego, wymianę okien? Na część takich prac remontowo-budowlanych dofinansowanie (około 30%) ma zapewnić rząd, jednakże reszta kosztów najprawdopodobniej obciąży właścicieli budynków.
Część ekspertów podnosi, że społeczeństwa po prostu nie stać na takie zmiany. Koszty dla pojedynczego obywatela mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych – szczególnie, że ponad 1,5 mln domów w Polsce uznaje się za podlegające obowiązkowemu gruntownemu remontowi w celu uzyskania statusu zeroemisyjności. W efekcie właściciel nieruchomości może mieć do wyboru tylko dwie opcje – sprzedać dom komuś, kogo stać na przeprowadzenie gruntownego remontu, albo zaciągnąć potężny kredyt na remont. Oba rozwiązania będą bohatersko walczyć z problemem, który nie istniał przed Zielonym Ładem.
W następnych artykułach poruszymy między innymi kwestie związane z wpływem Zielonego Ładu na przedsiębiorców, pracodawców, a przede wszystkim – zwykłych obywateli, którymi na końcu wszyscy jesteśmy.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszych artykułów w każdy czwartek oraz kontaktu w sprawie Zielonego Ładu.
Artykuł przygotował Jakub Witczak.
Jawność cen mieszkań – rewolucja czy chaos w branży deweloperskiej?
📣 Jawność cen mieszkań – rewolucja czy chaos w branży deweloperskiej?
24 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy deweloperskiej, nazywaną już potocznie „ustawą o jawności cen mieszkań”, a teraz czeka jedynie na podpis Prezydenta. Jeśli zostanie podpisana – zacznie obowiązywać po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Co się zmieni? Sporo – zwłaszcza dla deweloperów i flipujących inwestorów.
Sprzedaż działki bez VAT?
Sprzedaż działki bez VAT?
Czy sprzedaż działki zawsze oznacza konieczność zapłaty VAT? Okazuje się, że niekoniecznie! 🧾
Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że jednorazowa, niekomercyjna sprzedaż gruntu nie musi oznaczać obowiązku podatkowego, nawet jeśli wcześniej sprzedający był objęty VAT przy innej transakcji.
Fundacje rodzinne miały chronić majątek i zapewniać sukcesję. Teraz czeka je rewolucja.
Fundacje rodzinne miały chronić majątek i zapewniać sukcesję. Teraz czeka je rewolucja.
W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które tworzą aż 20% PKB. Dla wielu z nich fundacja rodzinna miała być brakującym ogniwem: narzędziem porządkującym sukcesję, ograniczającym ryzyko konfliktów i chroniącym majątek przed podatkami, sporami czy błędnymi decyzjami sukcesorów.