
Cesja umowy deweloperskiej z 23 % VAT – koniec biznesu na cesjach ?
Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obrotu nieruchomościami (transakcja dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). W ramach działalności zawarto umowę cesji już po wybudowaniu budynku oraz przekazaniu kluczy (po objęciu w posiadaniu lokalu). W drugim wariancie doszło do cesji umowy deweloperskiej w trakcie trwania budowy (przed objęciem w posiadanie lokalu).
Wątpliwości budzi jedynie drugi wariant i to on był przedmiotem rozstrzygnięcia. Wnioskodawca stanął stanowisku, że cesja umowy deweloperskiej, której przedmiotem i celem jest ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie tego prawa na nabywcę – podlega stawce 8% VAT. Dla opodatkowania podatkiem VAT istotny jest ekonomiczny sens transakcji, a nie jej forma przyjęta w prawie cywilnym. Skoro celem obu umów (tj. umowy deweloperskiej oraz umowy cesji praw i obowiązków z tej umowy) jest ten sam towar (tj. lokal), to dla obu umów stosuje się te same zasady opodatkowania właściwe dla dostawy tego towaru i to niezależnie od tego, czy cesja umowy jest dokonywana łącznie z przeniesieniem posiadania lokalu.
Jak wskazał WSA „Cesji uprawnień z tytułu umowy deweloperskiej nie można dla celów opodatkowania podatkiem VAT odrywać od pozostałych czynności, które poprzedzają bądź dopełniają transakcje zbycia lokali mieszkalnych. Skoro w rezultacie zawarcia umowy deweloperskiej, a w dalszej kolejności cesji praw i obowiązków, z niej wynikających, ma dojść do dostawy lokalu, nieracjonalne jest traktowanie jednej z czynności jaka wystąpiła przed tą dostawą, w rozważanym przypadku cesji praw i obowiązków, jako usługi”.
Niestety z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się NSA w poszerzonym składzie siedmioosobowym w wyroku z dnia 24 czerwca 2024 r. Sąd wskazał, iż skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel na moment cesji, to w tych okolicznościach przedmiotem cesji jest prawo majątkowe a nie towar. Skutek? Cesja zamiast stawki 8 % (jak do dostawy lokalu mieszkalnego) będzie opodatkowana stawką 23 %. Czy to koniec biznesu na cesjach? W przypadku transakcji z konsumentami – zwiększy się obciążenie o 15% od marży cedenta. Czy takim kosztem będzie można obciążyć nabywcę? Przy już i tak wysokich cenach nieruchomości – niekoniecznie. Dodatkowo, to profiskalne podejście NSA może spowodować lawinę kontroli wcześniejszych transakcji oraz da dodatkowy argument w już toczących się sprawach w tym zakresie.
Artykuł przygotował Michał Pomorski.
Fundacje rodzinne a podatek od przychodów z budynków – kluczowe informacje
Fundacje rodzinne bez prawa do zwrotu podatku od przychodów z budynków Podatek od przychodów z budynków dotyczy nieruchomości o wartości przekraczającej 10 mln zł. W standardowych przypadkach podatek ten można odliczyć od PIT lub CIT, a jeśli to niemożliwe — wystąpić o jego zwrot. Jednak fundacje rodzinne nie mają takiego prawa, co stawia je w niekorzystnej sytuacji podatkowej.
Flipping mieszkań pod lupą fiskusa – wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości!
Sprzedaż kilku nieruchomości w krótkim czasie może zostać uznana za działalność gospodarczą – nawet jeśli flipper przekonuje, że zarządza wyłącznie majątkiem prywatnym. Przekonała się o tym podatniczka, która w ciągu dwóch lat kupiła cztery mieszkania, przeprowadziła remonty i sprzedała je z zyskiem. Twierdziła, że nie działała w sposób zorganizowany i nie prowadziła firmy. Fiskus oraz sąd mieli inne zdanie.
Przełomowy wyrok TSUE – nowe perspektywy dla członków zarządów spółek kapitałowych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 lutego 2025 r. (C-277/24 – Adjak) podważył dotychczasową praktykę dotyczącą odpowiedzialności podatkowej członków zarządów spółek kapitałowych w Polsce. Orzeczenie to wyznacza kluczowe gwarancje procesowe, otwierając nowe możliwości obrony przed odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółek.